In gemeenschap van goederen of op huwelijkse voorwaarden?
Bruidsparen trouwen omdat ze van elkaar houden.
Romantiek vormt voor de meeste paren de basis voor een lang en gelukkig huwelijk. Je herkent het geluk dat je elkaar op het juiste moment en in de juiste omgeving hebt ontmoet. Met liefde, respect en loyaliteit ga je de huwelijkse band voor het leven aan. Soms zijn er al kinderen en kan trouwen de beste manier zijn om alles goed te regelen. Een minder romantische reden, maar minstens zo belangrijk.
De toekomst: in gemeenschap van goederen of op huwelijkse voorwaarden In Nederland trouw je automatisch in gemeenschap van goederen. Dit heeft het voordeel dat het buitengewoon eenvoudig is. Al het bezit en inkomen in jullie relatie behoort jullie in gelijke mate toe, ongeacht wie het bezit heeft ingebracht en ongeacht eventuele inkomensverschillen. De wet bepaalt dat vermogen en schulden van getrouwden volledig samengaan, de zogeheten vermogensmenging. De vermogensmenging geldt ook voor alle toekomstige inkomsten en schulden tijdens jullie huwelijk. Als je het prettig vindt dat in jullie huwelijk altijd alles automatisch van jullie beiden is, is er geen reden om een afspraak met de notaris te maken. Je trouwt dan automatisch in gemeenschap van goederen.
Als je niet wilt, om wat voor redenen dan ook, dat in jullie huwelijk altijd alles automatisch van jullie beiden is, kun je op huwelijkse voorwaarden trouwen. Ongeveer dertig procent van alle Nederlanders is niet in gemeenschap van goederen maar op huwelijkse voorwaarden getrouwd en dat worden er steeds meer. Bij huwelijkse voorwaarden kun je voor en tijdens het huwelijk kiezen op wiens naam je aankopen laat zetten. Er zijn veel verschillende vormen van huwelijkse voorwaarden, de term is een verzamelnaam. In beginsel is er een grote mate van vrijheid en kunnen de voorwaarden in de loop van het huwelijk gewijzigd worden. De wederzijdse onderhoudsplicht blijft wel altijd bestaan. Ook kan niet worden afgeweken van de regels die het gezin beschermen. Zo blijft altijd de toestemming van de andere partner nodig voor onder andere het (ver)kopen of met een hypotheek belasten van de gezamenlijke woning of voor het doen van grote schenkingen.
De akte van huwelijkse voorwaarden wordt voor het huwelijk door de notaris opgemaakt en moet voor de huwelijksvoltrekking worden gepasseerd. Na de huwelijksvoltrekking zorgt de notaris voor inschrijving in het openbare huwelijksgoederenregister van de rechtbank en worden de voorwaarden van kracht. Bij de notaris kun je informatie(folders) krijgen over de verschillende mogelijkheden.